Dětské domácí povinnosti podle Montessori

Vzdělávání podle metod italské pedagožky Marie Montessori představuje dnes poměrně populární směr v dětské výchově. A to i přesto, že byly poprvé představeny již v první polovině minulého století. Hlavním tématem tohoto konceptu je, aby dítě bylo vedeno k větší samostatnosti a rozvíjení vlastních schopností – tzv. pomoz mi, abych to dokázal sám. Montessori pedagogika dále prosazuje myšlenku, že to není pouze prostředí, které dítě utváří, ale rovněž i dítě samotné. Samo dítě si určuje podněty a způsoby, jakými je bude přijímat, a dále témata, kterým se bude věnovat. Již od velmi útlého věku jsou děti zapojovány do každodenních činností a domácích prací. Kromě toho jsou jim dále ukládány přiměřeně jejich věku určité povinnosti, které mají vykonávat. Montessori pedagogika považuje ruku za „nástroj ducha“, tedy klade důraz na manuální aktivity, u kterých má dítě možnost si všechno „osahat“ a vyzkoušet. Při práci s dětmi přitom nezapomínejte, že by si dítě samo mělo rozhodnout, kterou z činností bude právě teď dělat – je tedy lepší, dát mu na vybranou z více možností.

  • Věk 2 – 3 roky

Dítě v tomto věku zvládne přinést věci, jako jsou například plenky a vlhčené ubrousky, uklidit po sobě rozházené hračky na jejich místo, odnést oblečení do koše na špinavé prádlo, prostřít stůl, nanosit menší klacíky na taborák nebo utřít prach na nižších místech.

 

  • Věk 4 – 5 let

Takto staré dítě dokáže sklidit ze stolu, utírat a uklízet umyté nádobí, utřít rozlitou vodu či nápoj, nakrmit domácí zvířata, uklidit hračky na jejich místo, zalít květiny či ustlat postel.

 

  • Věk 6 – 7 let

Malý školák už dokáže oloupat mrkev a brambory, připravit jednoduchý salát, uklidit čisté nádobí z myčky, vyplet zahrádku, shrabat listí, vynést odpadky, spárovat ponožky, poskládat ručníky a utěrky nebo zamést podlahu.

  • Věk 8 – 9 let

Dítěti v tomto věku můžete uložit praní, věšení a skládání čistého prádla, plnění myčky na nádobí, venčení psa, upečení jednoduchého koláče, utření prachu, uklizení nákupu z tašky, vyměnění žárovky v nízké lampě či oplachování hadicí venkovních prostor.

 

  • Věk 10 – 11 let

Takto staré dítě zvládne umýt koupelnu, vysát koberce vysavačem, uklidit kuchyňské skříňky, posekat trávu, pouklidit garáž, přišít knoflík nebo zašít menší díru v oblečení či připravit jednoduché hlavní jídlo.

 

  • Věk 12 let a více

Dvanáctileté či starší dítě můžete zaúkolovat umýváním oken, úklidem interiéru i exteriéru auta, vytíráním podlah, drobnými zahradnickými činnostmi, jako je například stříhání menších keříků nebo stromků, malováním stěn, uvařením kompletního menu, nákupem podle sepsaného seznamu, žehlením, jednoduchými opravami v domě, jako je přišroubování police, upečením plnohodnotného dezertu či hlídáním mladších sourozenců.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté