Kdy je čas nechat partnera jít

Říká se, že lidé do našeho života vcházejí a zase odcházejí. Jejich přítomnost v určité fázi našeho života nás má o něčem novém naučit, má nás posunout na naší cestě. Pokud si ale k danému člověku vytvoříme vztah, jen velmi těžko rozeznáváme okamžik, kdy je potřeba opět ho nechat jít. Obecně se snadněji rozchází s lidmi, kteří už nám nemají co nabídnout, ke kterým už nepociťujeme tak hlubokou sounáležitost. Ovšem přiznat si, že náš vztah došel do takového bodu je velmi těžké, a ne každý to zvládne. A to i přes patrné signály, které se v rámci vztahu objevují. Zde je seznam těch nejvýznačnějších, jejichž přítomnost by vás měla přimět přehodnotit stávající situaci, zda-li je takové partnerství ještě na místě. Nebo jestli bude lepší, abyste ve své cestě pokračovala chvíli sama.

1. Váš vztah je založený pouze na fyzičnu

Fyzický a psychický soulad. Skutečný a trvající vztah nikdy není založen jen na jedné z těchto složek, ale vždy na jejich vyvážené kombinaci. Nelze z dlouhodobého hlediska udržovat vztah, ve kterém spolu pouze spíte bez jakékoliv komunikace, nebo spolu naopak rozebíráte smysl existence, ale představa jakýchkoliv intimností vás odpuzuje. Váš vzhled, postava, tvář, ale i vaše myšlenky, názory a postřehy, to všechno jste vy. To všechno z vás dělá toho, kým opravdu jste. A ve fungujícím vztahu je nutné být vnímána celá, nejen z části.

2. Nejste ještě připravení

I kdyby váš současný partner byl sebedokonalejší, pokud přijde do vašeho života ve špatný čas, nemusí nastat happy end. Bolavé srdce, utíkající myšlenky, pátrání v davu po bývalém milovaném, to jsou skutečnosti, které vám brání v tom, abyste plnohodnotně prožívala svůj nový vztah. Bolest z rozchodu, nutkání k pláči i únava po odchodu milované osoby se po určitém čase utlumí nebo úplně odezní. Ale je nutné ponechat tomuto prožívání přirozený průběh. Každý se vyléčí po jinak dlouhé době. A v tomto mezičase je lepší vztahy trvalejšího charakteru nenavazovat, neboť minulost by vás mohla dříve nebo později dohnat.

3. Partner se vás snaží přetvořit na někoho, kým nejste

V dospělosti a ve vztahu o to více, byste si měli být jistí svou identitou, vědět, kdo skutečně jste. Život nám totiž do života často posílá zkoušky v podobě osob, které se nás snaží přebudovat „k obrazu svému“. Do jisté míry je to v pořádku, ve vztahu se musíme přizpůsobovat, přijímat kompromisy, vycházet si vzájemně vstříc. V žádném případě by ale taková rozhodnutí neměla mít vliv na naši osobnost a měnit naši identitu. Často se tak děje manipulacemi, vydíráním nebo jinými „nefér“ způsoby.

4. Jste opakovaně podceňováni

Ženy jsou některými muži stále ještě považovány za ono „něžné“ pohlaví, které téměř nic nevydrží. Z tohoto důvodu vám ve vztahu nejsou svěřovány žádné důležitější pozice, všechny vaše snahy jsou smetávány ze stolu se slovy, že to byste stejně neuměla nebo nezvládla. A mnoho žen po opakovaném poslouchání takových ponižujících komentářů skutečně nabydou dojmu, že danou věc skutečně nezvládnou. Nenechte se od partnera stavět do role, která vám není přirozená, vy jediná dobře víte, co opravdu dokážete a na co vám síly nestačí.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté