Tichá domácnost škodí nejen vztahům, ale i zdraví

Co je opakem temperamentní italského domácnosti? Tichá domácnost. Je to místo, kde se zarytě mlčí, i přesto, že by se mělo mluvit. V rámci vztahů se stále jako mantra opakuje, že je nutné komunikovat. A právě to v některých vztazích může být kamenem úrazu. Když dialog nefunguje a místo sdělování myšlenek, pocitů a nesouhlasu se mlčí, potom to může mít dopad nejen na dané partnery z hlediska romantického, ale také zdravotního. Ačkoliv časté hádky samozřejmě neznamenají ideální stav, mlčení se ukazuje jako horší.

Hádka nemusí vždy znamenat problém

Ačkoliv se hádky mohou jevit jako neadekvátní výměna názorů, vztahu takové „pročištění“ vzduchu prospívá. Vědci se shodují, že hádky jsou kořením vztahů, a to především těm dlouhodobějších, které už plynou v zajetých kolejích. Lidé si zkrátka potřebují vyříkat své názory a potřeby. A kromě toho je od hněvu během hádky jen krůček k vášnivější formě vyříkání nesouhlasu. A proto může být zaryté mlčení překážkou zdravého udržování vztahu. Pokud nebudete s partnerem komunikovat, potom nemůžete ničeho dosáhnout. Pouze dialog vede k nějakému výsledku, k nalezení nějakého kompromisu nebo řešení. V prvé řadě je tedy důležité si vlastně uvědomit, proč mlčíme. Čeho tím zamýšlíme dosáhnout? Trestáte partnera tichem? Prokazujete tak svůj vzdor? Chcete tím partnera donutit k omluvě nebo jinému činu? A skutečně takovým jednáním něco získáte? Po nějaké době důvod mlčení určitým způsobem pomine, zmizí v čase, ale navázání normální komunikace se záhy může ukázat jako problém. Kromě toho, pokud si k důvodu předchozího nesváru nic neřeknete, s největší pravděpodobností se bude stejný konflikt zanedlouho opakovat. Mlčením totiž nedošlo k jeho vyřešení, problém nezmizel, ale je pořád tady. A bude se vám připomínat tak dlouho, dokud s ním něco neuděláte.

Zdravotní hledisko tiché domácnosti

Dojde k hádce, po které si vy tzv. zašijete pusu a nadále se odmítáte o věci bavit. Hněv, zloba, nesouhlas a další emoce jsou potlačeny a dochází k vynucenému klidu. Zdánlivému klidu. I když vaše myšlenky opravdu zpomalí a budete se schopni podívat na problém z jiného úhlu pohledu, neschopnost o tom mluvit způsobuje frustraci a pocit neukončení. Mlčení se s každým dnem bude prohlubovat a vést ke stále větší neuspokojenosti a podrážděnosti. Ve výsledku potom může takový stav vést až k oslabení psychického stavu, který má významný vliv na imunitní systém. Nižší imunita pak způsobuje náchylnost k nemocem, zánětům, zažívacím potížím či dokonce sexuální dysfunkčnosti. Chronické potlačování emocí může s vaším zdravotním stavem zamávat natolik, že napravovat vzniklé škody už třeba ani nepůjde. Nehledě na skutečnost, že vás tichá domácnost bude krátit i na vašem pracovním a dalším výkonu.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté