Jak efektivně přistupovat k hádce

Lidé jsou různí, stejně jako jejich názory a stanoviska. Tyto rozdíly činí každého jedince unikátním. Kromě toho ale mohou tyto odlišnosti vyvolávat spory či jinak vyhrocené výměny názorů. Říká se, že základem pevného vztahu jsou kompromisy, které slouží jako „malá vítězství“ pro obě strany. Dříve, než ale můžete takových Pyrrhových výher dosáhnout, často dojde na ostřejší diskuzi. Hádky obecně mají svůj smysl – slouží pro „vyčištění vzduchu“, jsou důležité pro vyjasnění nedorozumění či nesrovnalostí. Málokdo se ale po takovém průchodu emocí cítí v pohodě a příjemně. Ačkoliv usmiřování může být potom o to sladší, efektivní řešení sporu je mnohem účelnější. Usmíření totiž neznamená, že dojde k vysvětlení nebo vyřešení problému. Zkuste se zamyslet nad svými konflikty s partnerem a pokuste se do nich vnést tato dvě pravidla. Hádky poté budou smysluplnější a posun ve vašem vztahu zřetelnější.

Tlačítko „STOP“

Předmětem některých hádek jsou důležitá témata, další jsou o hloupostech a jiné platí jen za jakýsi hromosvod ke snížení frustrace z něčeho jiného. Vést spor, když jste unavení, nesoustředění nebo si chcete jenom ulevit, představuje do určité míry riziko. Každý problém či neshodu je vždy lepší řešit s konstruktivními argumenty a čistou hlavou. Zkuste si s partnerem domluvit signál, který budete používat ke „stopnutí“ hádky, jakmile budete mít pocit, že se ve sporu nikam neposouváte. Může jít o záchranné slovo či nějaké gesto. Během této pauzy si můžete zdřímnout, jít se projít, najíst se či zkrátka dělat něco jiného. Po určité době, kterou s partnerem zhodnotíte jako dostačující, se k důvodu hádky vraťte. Když budete oba klidnější a k předmětu konfliktu budete přistupovat s rozmyslem, uvidíte, že se snadněji domluvíte a doberete nějakého řešení či nápravy.

Nebagatelizujte témata hádek

Ve chvíli, kdy člověk tzv. vychladne, může se mu jevit důvod hádky náhle jako malicherný. Vždyť je přeci jedno, kdo to nádobí vyndá z myčky nebo jestli boty budou v botníku či na předložce. Ale evidentně není, když jste byli ochotní se o tom s partnerem dohadovat. Nezmenšujte příčinu hádky a zkuste si o ní s partnerem promluvit. Vysvětlete mu, proč vám na tom tak záleží, proč je to pro vás důležité. Vztahy a vlastně celý život se skládají přesně z takových drobností, na které narážíme každý den. Když se dohodnete, kdo a kdy vyndá nádobí z myčky, či kam se vždy budou uklízet boty, nejde jenom o vyřešení drobnosti. Jde o pochopení jeden druhého. Když bude partner rozumět tomu, proč je pro vás tak důležité, aby se to dělalo nějak, změnou svého přístupu dává najevo, že vás vnímá. Naslouchá vám a je ochoten se vám přizpůsobit. Žádný důvod pro hádku tedy není tak malý, aby neměl pro vztah žádný význam.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté