Jak bojovat s psychickým odporem k partnerovi

Mluví na vás, ale vy byste raději, aby mlčel. Dotýká se vás, ale vy byste byla raději, aby to nedělal. Už jen jeho přítomnost vás vytáčí, už i jeho dýchání se pro vás stává tak hlasitým, že je to nesnesitelné. Psychický odpor k partnerovi bývá často finální zastávkou před velkým krokem. Rozvodem, rozchodem, poradnou, časem na rozmyšlenou. A přitom vlak vašeho vztahu předtím stavěl na tolika různých zastávkách, jediné, co bylo potřeba udělat, bylo vystoupit. Blok takového odporu nevznikne kvůli jedné hádce nebo jedné neshodě. Jedná se dlouhodobě přetrvávající a mokvající ránu, která se nakonec podebere a na světlo světa vyvrhne všechen nastřádaný obsah. V takové fázi již je velmi těžké něco napravovat a pokud o to skutečně oba partneři nemají zájem a na svém vztahu již nemohou nebo nechtějí pracovat, vztah většinou končí. Ošklivě, zahalený v nenávisti.

Prevence je základ

Jak již bylo řečeno, psychický odpor k partnerovi se nevytvoří přes noc. Takový blok nevznikne tak, že byste se jednou ráno probudili a řekli „A dost“. Zpravidla k němu vede cestička z drobečků v podobě nevyřčených vět, nesdílených pocitů a proklamací polopravd. Pokud vám něco vadí, řekněte to. Pokud se necítíte ve vztahu dobře, řekněte to. Pokud máte jiný názor než partner, řekněte to. Komunikace vždycky byla a vždycky bude základem každého vztahu. Problém nastává ve chvíli, kdy druhý partner komunikovat odmítá a vaše slova přechází jako banality. Potom se může stát, že se v rámci zachování dobrých vztahů naučíte takové stanovisko akceptovat, a problémy budete přecházet. Vždyť o nic nešlo, partner má pravdu, že je to hloupost, že na tom nezáleží. I když budete ale navenek sdělovat, že je všechno v pořádku, všechny tyto situace se ve vás chtě nechtě budou ukládat. Psychický odpor k partnerovi je potom velmi těžké konkrétně vyjádřit, neboť vlastním přeprogramováním docílíte vědomého potlačení všech negativních věcí, které k němu vedly.

Když už se řítí lavina

Když dojde na lámání chleba a vy budete pociťovat již takový odpor, že nebudete schopní být s partnerem v jedné místnosti, je nasnadě profesionální řešení. Poradna, mediace či jiná schůzka u odborníka vám může poskytnout na věc nový náhled. Ovšem jen za předpokladu, že budete chtít na svém vztahu i sobě samé pracovat. I když psychický odpor pociťujete vy, nezmizí tím, že partner se začne chovat jinak. Ze svého stanoviska se musíte pohnout i vy. Postupnými dohodami a kompromisy se teprve můžete vzájemně pochopit. Lépe poznat jeden druhého, své názory a postoje. Vztah je potřeba utvářet, pracovat na něm. Jakmile ho totiž necháte žít vlastním životem, můžete následně pouze sklízet ovoce, které může být stejně tak trpké, jako sladké.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté