Jak kvalitní vztahy ovlivňují naše smýšlení o sobě

Člověk je tvor společenský. Tento fakt nás tedy předurčuje k tomu, abychom vytvářeli vztahy. Tato pouta mohou být rodinná, přátelská, partnerská nebo třeba pracovní. Bohužel některé tyto vztahy nemůžeme příliš korigovat, neboť osoby, se kterými jsme spojeni si nemůžeme vybrat. Patří mezi ně především sourozenecké nebo rodičovské vztahy. Na druhou stranu jsou tu ale ta, na která vliv máme. Mezi ta nejdůležitější spojení, která můžeme navázat ze své vlastní vůle, jsou ta partnerská. Naši partneři nám pomáhají zrcadlit naše vlastnosti a chování a korigují tak naše sebevědomí. Odhalují naše slabiny a svým postojem k nám mohou napravovat škody, kterých se na nás napáchal někdo dříve. A právě pro tuto velkou moc, kterou partnerům vztah s námi poskytuje, je důležité, aby tyto vztahy byly dobré. Kvalitní partnerské vztahy nám totiž ve výsledku mění hodnocení sebe sama.

Jak poznat kvalitní vztah

Na počátku vztahu většinou naše tělo a mysl ovládá touha. Rozpoznat tak kvalitní vztah nemusí být nic jednoduchého. Důležité ale je, že až toto prvotní poblouznění odezní, zůstává zde více než jenom tělesná přitažlivost. Partneři by si měli rozumět i nadále, jejich komunikace by se měla postupně zlepšovat. Dokážou se vcítit jeden do druhého a vzájemně si dělat radost. Kvalitní vztah totiž rozhodně není o jednom z vás, ani tak úplně ale není o vás obou. Spíše by se dalo říct, že v kvalitním vztahu nám na tom druhém záleží natolik, že jsme ochotní udělat ústupek, myslíme na něj i během dne a sem tam ho překvapíme tím, co má rád. Jen tak. Abychom mu udělali radost. Tyto drobné pozornosti společně s dobrou komunikací potom vytvářejí kvalitní spojení dvou jedinců, které má pevné základy. Jeden na druhého se mohou spolehnout.

Jak kvalitní vztah může vylepšit naše sebevědomí

Díky kvalitnímu vztahu dochází k uvědomění si některých aspektů, jež následně mají vliv na náš život. A také na navazování dalších vztahů.

  • Jste výjimeční – kvalitní vztah totiž znamená, že pro někoho znamenáte všechno. Že je tu stále někdo, pro koho představujete velmi důležitou osobu. Někdo, komu byste chyběli, kdybyste odešli.
  • Navyšuje se vaše důvěra – protože když váš partner něco slíbí, tak to skutečně udělá. Rovněž v takovém vztahu zjistíte, jak důležitá důvěra vlastně je. Snadněji se pak vyvarujete toho, ji nějakým způsobem nabourat.
  • Jste schopní se vcítit do druhých – partneři, kteří si rozumějí, se umí jeden do druhého vcítit. Chápou, že mince má vždycky dvě strany, a proto není dobré někoho okamžitě zavrhovat. Podívat se na situaci očima druhého tak pro vás bude snadnější.
  • Lepší komunikace – kvalitní vztahy nás odsuzují ke komunikaci. Jedině nalezením společné řeči totiž lze dosáhnout vyváženého a harmonického vztahu.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté