Pocity vycházející ze žárlivosti

Žárlivost. Jedno slovo, které v sobě skrývá mnoho různých pocitů. Každý ji prožívá s jinou intenzitou a odlišným způsobem s diametrálně rozdílnými důsledky. S univerzální platností lze o ní říct pouze to, že patří mezi negativní lidské emoce. Starší definice ji omezovaly pouze na lásku, kdy žárlivost popisovaly jako strach ze ztráty milované osoby. Žárlivost toho v sobě ale ukrývá mnohem víc než jen pouhý strach. Při nahlédnutí blíž v ní lze spatřit směsici pocitů, mezi kterými skutečně jsou již zmíněné obavy, ale dále také nedůvěra, pocit méněcennosti, zlost či pocit opomíjení a dalších. Ať už právě ve vás vítězí kterákoliv z těchto negativních emocí, v rámci zachování vztahu je nutné o tomto mluvit. Bitvu už sice vyhrála a ovládla vaše srdce, ale nenechte jí zvítězit v celé válce, kterou představuje boj o váš vztah. Promluvte si s partnerem a zkuste mu vysvětlit, jak se cítíte. Nenechte si své pocity, které mohou být dokonce iracionální, přerůst přes hlavu. Mluvte o svém…

1. Strachu

Obavy, že vás partner opustí, čas od času přepadnou téměř každého. Že pro něj nejste dostatečně dobří. Že potká někoho lepšího, s kým si bude víc rozumět. Sem tam je důležité slyšet od svého protějšku, že mu na vás záleží a nechystá se od vás odejít. Pokud vám to ale bude muset opakovat denně, paradoxně tak můžete své obavy naplnit. Mluvte s partnerem o svém strachu, ale nevynechte to nejdůležitější – z čeho váš strach pramení? Již vás v minulosti někdo opustil? Zachoval se stávající partner tak, že to ve vás vyvolalo tyto pochyby? Ujištění od partnera mohou na chvíli strach zmenšit, ale nezapomeňte, že jde o váš strach. Partner vás ho nedokáže zbavit, to můžete jenom vy.

2. Pocitu zanedbání

Partner tráví mnoho času v práci, na firemním večírku se baví především se svou kolegyní, na oslavě s kamarády si vás ani nevšimne. Žárlivost z velké části vychází z pocitu, že jsme opomíjení. Ovládá nás předpoklad, že partner tráví svůj čas raději s někým jiným než s námi. Partner si ale mnohdy nemusí uvědomit, že na vás jeho jednání působí právě takto, proto si s ním o tom promluvte. Nelze samozřejmě předpokládat, že partner bude veškerou svou pozornost věnovat pouze vám, ale domluvte se na pravidlech, která povedou k oboustranné spokojenosti.

3. Vzteku

Hněv, nenávist, vztek. Typické emoce doprovázející žárlivost, které se mohou objevit hned v několika podobách. Může to být neférové chování ze strany partnera, které vás k nim vede. Můžete se hněvat na třetí osobu, která dle našeho názoru, problémy způsobuje. Nebo se můžete zlobit sama na sebe a své chování, ke kterému se v žárlivosti uchylujete. Může jít o prohledávání partnerova telefonu, sledování najetých kilometrů a autě či hlídání jeho finančních transakcí. O vzteku je nutné mluvit, jinak se může stát, že přejde v reálné činy.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté