Těhotenství jako zkouška vztahu

Od partnerů, které spojuje brzké narození společného dítěte, se zpravidla očekává, že budou překypovat štěstím. Negativní myšlenky nebo pochyby zkrátka nejsou přípustné. Ačkoliv na otěhotnění jsou ale zapotřebí dva, v těhotenství už tato číslovka tak důležitá není. Upřednostňována je žena, rodička. Muž je tak reálně odsunut na druhotnou kolej, neboť jeho se těhotenství bezprostředně netýká, ačkoliv ve své podstatě se tak musí chovat. Od mužů se očekává, že budou skutečnou oporou své těhotenské partnerky, že budou všechny její nálady a hormonální změny snášet bez jakýchkoli poznámek. Předpokládá se také, že se budou aktivně zapojovat do příprav na příchod miminka na svět. Budou vybírat vybavení do dětského pokoje, budou se účastnit předporodních kurzů, budou doprovázet partnerku k lékaři. Těhotenství není ale jen „nejkrásnějších obdobím v životě ženy“, ale především zatěžkávací zkouškou, jakkoliv pevného vztahu.

Muž musí být šťastný

Asi největším omylem, kterého se ženy dopouštějí je, že očekávají, že muž bude těhotenstvím nadšený. V podstatě v této situaci nejde ani o to, jestli bylo těhotenství plánové či k němu došlo nečekaně, tak jako tak v mužích může taková zpráva vyvolat doslova koktejl rozporuplných pocitů. A především v prvním okamžiku, kdy ženy automaticky čekají slzy štěstí, se ze strany svého partnera mohou dočkat jiné reakce. Překvapení. Šok. Pochyby. Nedůvěra. Panika. Strach. Od první chvíle, kdy se muž dozví o tom, že se z něho stane otec, se na tuto roli začíná podvědomě připravovat. Postupně víc a víc na něho začíná doléhat zodpovědnost, kterou ponese nejen za svou partnerku, ale také za společného potomka. Začíná si dělat starosti ohledně rodinného rozpočtu a také bezpečnosti společného obydlí. Úzkosti s těmito otázkami spojené ho provázejí každý den, aniž by o nich někomu řekl, protože nechce vypadat slabě. Nechce vypadat jako někdo, kdo se nedokáže postarat o vlastní rodinu. A starosti mu tak v tichosti přerůstají přes hlavu.

Partner mezi mlýnskými kameny

Je bezesporu důležité, aby muži stáli při svých partnerkách v době jejich těhotenství. Stejně tak je ale velmi důležité, aby tuto oporu ze strany partnerky cítili i muži. Těhotenství sice představuje životní krok, ale nejedná se o nemoc. Žena nedisponuje divokou kartou, která ji jako jedinou opravňuje být protivná či nevrlá. Stejně tak muž pociťuje během partnerčina těhotenství spoustu změn. Kromě toho, že se musí vypořádat se svou novou pozicí, dále se snaží být oporou přecitlivé partnerce a k tomu se vyrovnat s tím, jak se její tělo mění. Ačkoliv ženino tělo dá vzniknout novému životu, přesto někteří muži velmi těžko nesou, nakolik se tělo partnerky během tohoto zázraku promění. Vypořádávat se musí rovněž s nedostatkem intimity, neboť některé ženy mazlení v těhotenství odmítají. Všechny tyto aspekty mají vliv na oba partnery a mají zásadní dopad i na jejich vzájemný vztah.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté